Publikacje

Pragniemy polecić książki, które pogłębią naszą wiedzę o aniołach i umocnią naszą przyjaźń z nimi. Za staraniem polskiego sekretariatu Dzieła Świętych Aniołów zostało wydanych kilka pozycji o tematyce dotyczącej aniołów. Autorami tych książek są siostry i bracia Świętego Krzyża.

Prezentowane pozycje zostały opracowane i wydane z inicjatywy polskiego sekretariatu w Wydawnictwie APOSTOLICUM.

APOSTOLICUM
Wydawnictwo Księży Pallotynów
Prowincji Chrystusa Króla
Wilcza 8, 05-091 Ząbki
tel. 22 771-52-30, 14; fax 22 771-52-267

sklep@apostolicum.pl
księgarnia internetowa: www.apostolicum.pl

 

 


„Aniołowie w misji miłosierdzia”

aniolowie-w-misji-okladka1Nowa pozycja na rynku księgarskim

Zostałam poproszona o przetłumaczenie książki „Aniołowie w misji miłosierdzia” z języka niemieckiego na polski. Ucieszyło mnie to zadanie, bo Święta Faustyna jest moją ukochaną Świętą. Poza tym, od kilkunastu lat uczestniczę w rekolekcjach Opus Sanctorum Angelorum i mam świadomość, że na co dzień towarzyszą mi święci aniołowie.

Autor książki, o. Tytus Kieninger jest kapłanem, doktorem teologii, członkiem Zakonu Świętego Krzyża, który kieruje duchowym ruchem Kościoła katolickiego Opus Sanctorum Angelorum.

Tłumacząc książkę o. Tytusa Kieningera przeżyłam duchowe rekolekcje i intelektualną przygodę. Jest dla mnie fascynujące, że siostra Faustyna, niewykształcona i nie znająca  pism Ojców Kościoła ani dzieł wielkich Świętych, zawarła w swoim Dzienniczku teologicznie poprawną i wyczerpującą naukę na temat aniołów. Wszystko, czego się od niej dowiadujemy, ma wielką moc, bo jest jej autentycznym przeżyciem a nie wyczytaną mądrością. Jej wykład na temat aniołów uświadamia, jak mocno jesteśmy na co dzień zanurzeni w walkę dobra ze złem i dlaczego odczuwamy tyle napięć. Jej zapiski i zarazem przykład życia dają lepsze niż jakikolwiek współczesny poradnik odpowiedzi na pytania: jak sobie radzić z lękiem, dlaczego bywamy smutni, dlaczego przygniatają nas własne myśli i jak się przed tym bronić. Każdy czytelnik w rozdziale „Jak atakuje diabeł” rozpozna  swoje problemy dotyczące emocji i uczuć. Każdy dobrze wie, co oznacza „cały rój myśli”, który odbiera radość życia i spędza sen z oczu. Jednocześnie opisywana wielkość i piękno świętych aniołów, ich potęga i ich gotowość do pomocy, daje nam poczucie bezpieczeństwa. Analizując doświadczenia Świętej Faustyny Autor pisze: „Aniołowie nie chcą, abyśmy byli lękliwi, bojaźliwi i nerwowi. O wiele bardziej chcą, abyśmy mieli pokój wewnętrzny, kiedy toczymy tu na ziemi nasze duchowe bitwy”.

Zachwycił mnie również fakt, że Autor książki tak szczegółowo zna Dzienniczek i analizuje pojedyncze wersy, czy nawet słowa. Autor wykonał misterną pracę: uporządkował opisy przeżyć Świętej Faustyny dotyczące aniołów i przedstawił je nadzwyczaj jasno i prosto. Dzięki temu powstał swoisty akademicki wykład angelologii i demonologii. Analizując doświadczenia św. Faustyny zawarte w Dzienniczku mamy okazję wejrzeć w świat aniołów i dostrzec ich obecność w naszym życiu. Poznajemy ich tożsamość, hierarchię, różne cechy, dowiadujemy się, że byli poddani próbie, podczas której niektórzy zawiedli. Poznajemy miłość świętych aniołów do Boga i ich gorliwość w służbie. Jesteśmy utwierdzeni, że święci aniołowie ochraniają nas i bronią  a także współdziałają z nami dla naszego dobra. Wszystkie te wiadomości i informacje zaczerpnięte z przeżyć Świętej Faustyny potwierdzają i uzupełniają liczne przypisy, w których zawarta jest rozległa nauka Kościoła na temat aniołów. Tym samym dają dowód, jak bardzo teologia życia Świętej Faustyny jest w niej osadzona.

Uważam tę książkę za bardzo wartościową, do której można wielokrotnie wracać. Porusza trudne tematy, ale w sposób bardzo przejrzysty i prosty. Jest również świadectwem biegłej znajomości Autora nauki o aniołach, a także wielkiego zaangażowania w dzieło Świętej Faustyny i w dzieło świętych  aniołów.

Tłumacz: Mariola Rychlik

 


„Nasz Anioł Stróż”

nasz-aniol-strozKrótkie wprowadzenie
do nabożeństwa
ku czci świętych Aniołów
oprac. s. Maria Jadwiga Jastrzębska

 

Anioł Stróż towarzyszy człowiekowi od początku aż do końca życia. Został posłany przez Miłosierdzie Boże na pomoc człowiekowi i dlatego współpracuje w dziele zbawienia. Aniołowie są prawdziwymi mocarzami. Ich siła jest większa od wszelkiej siły ziemskiej, ponieważ działa przez nich moc Boga.

 

 


„Ze świętymi Aniołami przez życie”

modlitewnikoprac. s. Maria Jadwiga Jastrzębska
wydanie IV

 

 

 

Bogaty zbiór modlitw do świętych Aniołów. Zawiera również teksty liturgiczne, litanie, nowenny, nabożeństwa, rozważania, modlitwy oraz pieśni. We wstępie podano informacje o Aniołach w Biblii, w liturgii, w nauce Kościoła oraz ukazano ich znaczenie w życiu każdego człowieka. Modlitewnik ubogacają reprodukcje obrazów.

 

 


„Modlitwy za Kapłanów”

modlitwy-za-kaplanowoprac. s. Maria Jadwiga Jastrzębska

 

Rok Kapłański to okazja, by na nowo uświadomić sobie, jak wielkim darem są księża. Ojciec Święty Benedykt XVI skierował do wszystkich wiernych wezwanie do szczególnej modlitwy za kapłanów. Ten mały modlitewnik, zawierający piękne i dotychczas mało znane modlitwy, jest doskonałą pomocą dla wszystkich, którzy chcą odpowiedzieć na tę prośbę i tym samym okazać swoją wdzięczność tym, z których posługi codziennie korzystają.

 

 


„Mój Anioł i ja”

moj-aniol-i-jaSiedem kroków.
Na drodze ze Świętym Aniołem Stróżem
oprac. s. Maria Jadwiga Jastrzębska

 

 

Wiara w Anioła Stróża – o ile jeszcze istnieje – u większości ludzi jest w powijakach, a Kościół i świat są uwikłani w prawdziwą apokaliptyczna walkę pomiędzy dobrem a złem, między dobrymi i złymi duchami.

Aby móc ostać się w tej walce, bardziej niż kiedykolwiek potrzebna jest wiedza o świętych aniołach, ich pomoc i oddanie im czci. Stąd też wynika konieczność dążenia do prawdziwie dojrzałej relacji między człowiekiem a aniołem, a możliwości i szanse z tym związane szczegółowo omówiono w siedmiu krokach, które zawiera ta książeczka.